Danmarksmestre

Her kan du se Danmarksmestre gennemtiden
  Idrætsgymnastik herrer Idrætsgymnastik damer
2017 Helge Vammen Mette Hulgaard
2016 Marcus Frandsen Victoria Schilling Gilberg
2015 Joachim B. Winther Linnea Wang
2014 Marcus Frandsen Mette Hulgaard
2013 Joachim B. Winther Mette Hulgaard
2012 Helge Vammen Michelle Lauritsen
2011 Helge Vammen Mette Hulgaard
2010 Helge Vammen Mette Hulgaard
2009 Helge Vammen Ana Csiszar
2008 Helge Vammen Mette Hulgaard
2007 Helge Vammen Mette Hulgaard
2006 Jeppe Villekjær Anna Christensen
2005 Helge Vammen Mette Hulgaard
2004 Rasmus Brandtoft Mette Hulgaard
2003 Rasmus Brandtoft Marie Grøndkjær
2002 Rasmus Brandtoft Lital Cohen
2001 Rasmus Brandtoft Lital Cohen
2000 Rasmus Brandtoft Lital Cohen

 

  TeamGym Mix TeamGym Damer TeamGym Herrer
2016 -                   Gladsaxe IF Gjellerup Sdr.
2015 Gadstrup TeamGym Greve Gymnastik og Trampolin Gjellerup Sdr.
2014 Ollerup IF Bolbro-Bellinge Gymnasterne Gjellerup Sdr.
2013 Greve IF Greve Gymnastik og Trampolin Gjellerup Sdr.
2012 - Greve Gymnastik og Trampolin Silkeborg P/D
2011 Ollerup IF Bolbro Gymnasterne Gjellerup Sdr.
2010 Ollerup IF Bolbro Gymnasterne Svendborg GF
2009 Ollerup IF Slagelse GF Silkeborg P/D
2008 Silkeborg P/D Bolbro Gymnasterne Silkeborg P/D
2007 Silkeborg P/D USG Silkeborg P/D
2006 AGF Århus USG Slagelse GF
2005 Rødovre og Omegns GF Rødovre og Omegns GF Slagelse GF
2004 Rødovre og Omegns GF Gadstrup IF Slagelse GF
2003 Rødovre og Omegns GF Gadstrup IF Slagelse GF
2002 Rødovre og Omegns GF Gadstrup IF Slagelse GF
2001 Rødovre og Omegns GF Gadstrup IF Slagelse GF
2000 Rødovre og Omegns GF Gadstrup IF Slagelse GF

 

  Rytmisk Sports Gymnastik Grand Prix Æstetisk
2016 Nicoline Sachmann Greve IF Greve IF
2015 Victoria Sørensen Taastrup Idræts Klub Greve IF
2014 Camilla Olsen Taastrup Idræts Klub Espergærde           
2013 Camilla Olsen Greve IF  
2012 Camilla Olsen Taastrup Idræts Klub  
2011 Elisabeth Grube Espergærde IF  
2010 Elisabeth Grube Greve IF  
2009 Camilla Plytsgaard Kirk Greve IF  
2008 Camilla Plytsgaard Kirk Greve IF  
2007 Camilla Plytsgaard Kirk Greve IF  
2006 Camilla Olsen Greve IF / Taarup Paarup  
2005 Camilla Olsen Greve IF  
2004 Camilla Olsen Greve IF  
2003 Malene Larsen Greve IF  
2002 Malene Larsen Taarup Paarup  
2001 Malene Larsen Greve IF  
2000 Julie Schmidt Greve IF  

 

  Trampolin herrer Trampolin damer
2016 Benjamin Kjær Maila Walmod
2015 Daniel Præst Vanessa Smith
2014 Christian Andersen Helena L. S. Mogensen
2013 Peter Jensen Maila Walmod
2012 Peter Jensen Maila Walmod
2011 Peter Jensen Maila Walmod
2010 Peter Jensen Maila Walmod
2009 Peter Jensen Kamilla Dehn
2008 Peter Jensen Maila Walmod
2007 Peter Jensen Kamilla Dehn
2006 Peter Jensen Maila Walmod
2005 Peter Jensen Kamilla Dehn
2004 Peter Jensen Sarah Müller
2003 Peter Jensen Pernille Dietz
2002 Peter Jensen Sarah Müller
2001 Peter Jensen Camilla Nielsen
2000 Peter Jensen / Mads Sejerø Louise Gammelmark

 

  Tumbling Herrer Tumbling Damer
2016 Anders Wesch Johanne Nørby
2015 Adam Scharf Matthiesen Anne-Sofie Juhl Jørgensen
2014 Lasse Pihl Johanne Nørby
2013 Anders Wesch Anne-Sofie Juhl Jørgensen
2012 Anders Wesch Johanne Nørby
2011 Lasse Pihl Anne-Sofie Juhl Jørgensen
2010 Mikael Nissen Mette Dyrmose Lund Kristensen

 

  DMT Herrer DMT Damer
2016 Renato Queiroz  Ej i 2016

 

  Rope Skipping Hold
2016 GUG
2015 GUG
2014 GUG

 

  Sports Acro, Dame Par Sports Acro, Mix Par Sports Acro, Gruppe
2016


Sofie Bang Jensen & Naja Lange
HI-Skanderborg -
Gym. afd.
Sarah L. D. Hansen & Kenni Christensen
Toreby Sundby 
Gymnastikforening
Natasja Michaelsen, 
Maria Pedersen &
Katja Frederiksen
Toreby Sundby 
Gymnastikforening
2015


Mathilde & Kamine
Toreby Sundby
Gymnastikforening
Sarah L. D. Hansen & Kenni Christensen
Toreby Sundby
Gymnastikforening
Maja & Cathrine & Laura
Hammel Gymnastikforening

2014


Pernille & Alma
TST Gymnastik

Amalie & Kenni Christensen
Toreby Sundby
Gymnastikforening
Natascha & Freja & Freja
Svinninge Gymnastik Forening

 

Tumbling er officielt anerkendt DIF-mesterskab fra 2010.
Rope Skipping er officielt anerkendt DIF-mesterskab fra 2014. 
Sports Acro er ikke officielt anerkendte DIF-mesterskaber.
Dobbelt Mini Trampolin er ikke officielt anerkendte DIF-mesterskaber.
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin