TeamGym

Danmark har stolte traditioner indenfor TeamGym, hvor de danske landshold er dominerende på den internationale scene.

Landshold i TeamGym blev først introduceret til EM i 2010, men før da var de danske klubhold også dominerende internationalt set. Det skulle vise sig at landsholdende var en god idé, de leverede nemlig 5 medaljer til EM i 2010, hvoraf de to var af guld. Udviklingen af landsholdene fortsatte positivt og ved EM 2014 tog de danske TeamGym landshold 5 ud af 6 guldmedaljer, samt en bronzemedalje.

I TeamGym udtager man landshold hvert andet år, frem mod EM. EM bliver kun afholdt hvert andet år, sidste gang var i 2014. Næste udtagelse er mod EM 2016, og derfor er landsholdende endnu ikke udtaget endnu, men bliver det omkring efteråret 2015. TeamGym har i alt 6 landshold, inddelt i forskellige aldersgrupper, og køn. Landsholdene er som følger:

Seniorherrer – Seniordamer – Seniormix (består af både mænd og kvinder)

Juniordrenge – Juniorpiger – Juniormix (består af både drenge og piger)

Man udvælger til at starte med en bruttogruppe i hver aldersgruppe, bestående af ca. 20, som skæres ned til kun 12 frem mod EM.

Alle landshold har 2 landsholdstrænere, én rytme, og én spring, og typisk også endnu en assisterende landstræner. Holdene består af de bedste gymnaster rundt omkring i hele Danmark, og derfor træner landsholdene heller ikke sammen til dagligt. Gymnasterne træner til dagligt i deres egen lokale forening, men samles flere gange om året til landsholdssamlinger rundt omkring i landet - her kan de træne sammen.

 

Seniorherrer Landshold 

Kristoffer Graulund Jacobsen Hayes - Gjellerup Sdr.
Niels Wendelboe Hedegaard - TeamGym Aarhus
Steven Nash - Gjellerup Sdr.
Mikkel Schertz Andersen - Gjellerup Sdr.
Andreas Rahbek - Gjellerup Sdr.
Kristoffer Krüger - Gjellerup Sdr.
Theis Tronholm - Gladsaxe IF
Frederik Jaquet - TeamGym Aarhus
Oliver Grønberg Cilius Olsen - Svendborg GF
Joakim Alexander Mortensen - Gladsaxe IF
Mathias Christian Clausen - Svendborg GF
Kenneth Randeris - Gjellerup Sdr. 
 

Seniordame Landshold

Anna Bukh - Bellinge Gymnasterne 
Anna Trangbæk Hammer - TeamGym Greve   
Astrid Jacobsen - Springteam Sæby 
Camilla Sørensen - Springteam Sæby 
Emilie Mogensen - TeamGym Greve 
Julie Kissow Kristensen - Gladsaxe IF 
Marie Høgh Bukh - Bellinge Gymnasterne 
Natascha Sundekilde Larsen - Bolbro Gymnasterne 
Sanne Christensen - Herlufsholm 
Signe Friis Pedersen - Herlufsholm 
Tina Nørregaard - Gladsaxe IF 
Trine Lamberg - Bellinge Gymnasterne 

 

Seniormix Landshold 

Amalie Rud Seerup - TeamGym Aarhus
Amanda Kærgård Cederlund - Roskilde TeamGym
Isabella van Gennip - Roskilde TeamGym
Josefine Caspersen - Roskilde TeamGym
Stine Joo Hyun Nielsen - TeamGym Aarhus
Karoline Stirling - Roskilde TeamGym
Kasper Veje Jakobsen - Roskilde TeamGym
Lasse Ravnkilde - Gladsaxe IF
Oliver Kew - Svendborg GF
Jesper Langhoff - TeamGym Aarhus
Nicky Schumacher - GHG Herlev
Simon Bjørnholdt Nielsen - Gjellerup Sdr.

Juniordrenge Landshold

Christoffer Krog Scherrebeck - Gjellerup Sdr.
Julius Bundgaard - Gladsaxe IF
Lui Slot-Tygesen - Gjellerup Sdr.
Mads Hohwü Thomsen - TeamGym Aarhus
Magnus Harry Lauritsen - Roskilde TeamGym
Mathias Frøjk - TeamGym Aarhus
Mikkel Blicher Matthiesen - Gladsaxe IF
Nicolaj Madsen - Gjellerup Sdr.
Oliver Nørris Olsen - TeamGym Aarhus
Thomas Engberg Jacobsen - Gjellerup Sdr.
Thue Hillerup Frandsen - Roskilde TeamGym
Tobias Surasak Mortensen - Ringsted IF


Juniorpige Landshold

Anna Clara Hansen - Jerne IF
Benedicte Verwohlt - Teamgym Greve
Cathrine Rosenkilde Roed - Gladsaxe IF
Cecilie Bentsen - Nivå GF
Celina Dyhring - Teamgym Greve
Freja Egholm Kirkeby -  Teamgym Greve
Julia Dyrby Wittmann - Teamgym Aarhus / Vesterlund Efterskole
Marie Søbo Andreasen - Viborg GF / Vesterlunds Efterskole
Mie Møller - Nivå GF
Sara Jao - Viborg GF
Sarah Larsen - Bolbro Gymnasterne
Sofie Jørgensen -  Nivå GF

Juniormix Landshold

Amalie Stigsen - TeamGym Djurs
Anna Hellum - Springteam Sæby
Catinca La Cour Pind - GHG Herlev
Cecilie Emily Aaen - TeamGym Aarhus
Ellen S. F. Christensen - TeamGym Djurs
Felicia Basan Blumenthal - Nivå GF
Emil Vibæk Frederiksen - Svendborg GF
Jimi N. S. Nielsen - Silkeborg SPD
Johannes S. Rasmussen - Svendborg GF
Marcus Dalsgaard Simonsen - TeamGym Aarhus
Peder-Andreas Nerup - Gymnastikforeningen Præstø Fjord
Victor Casper Kjeldsen - TeamGym Aarhus

 

Internationale resultater i TeamGym
Danmark har vundet masser af medaljer ved EM, som du kan se nedenfor:

EM 2014
  • 1. plads - seniormix
  • 1. plads - seniorherrer
  • 3. plads -seniordamer
  • 1. plads - juniormix
  • 1. plads - juniorpiger
  • 1.plads - juniordrenge
 
EM 2012 
  • 1. plads - seniormix
  • 1. plads - seniorherrer
  • 1. plads - juniormix
  • 2. plads - juniorpiger
  • 1. plads - juniordrenge
 
EM 2010
  • 3. plads - seniormix
  • 1. plads - seniorherrer
  • 2. plads - juniormix
  • 2. plads - juniorpiger
  • 1. plads - juniordrenge
Fremtidige planer for TeamGym
Fremadrettet vil de danske TeamGym landshold stadigvæk være den dominerende nation i Europa, som man må sige de allerede er. Det er planen fortsat at træne og udvikle de danske talenter, så holdende fortsat kan hente flotte internationale medaljer med hjem til Danmark.

 

Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin