Stærk dansk delegation er udtaget til VM i Rope Skipping

9. marts 2018
Det bliver en stor dansk delegation på hele 41 personer inklusiv dommere og trænere, som tager afsted til VM i Shanghai fra d. 24/7-2/8.

Så er det endelig officielt, hvem der skal forsvare de danske farver ved VM til sommer. De danske deltagere er fundet ved de to afholdte kvalifikationskonkurrencer her i det nye år, og det er en stærk delegation, som skal kæmpe ved VM & Open Tournament.

Målsætningen ved VM og Open Tournament er:

  • VM hold en placering i top 10 overall, og i enkelt disciplinerne en top 5. 
  • Hos Master deltagerne til VM er det en placering i top 15 som er målet.
  • I Open Tournament konkurrencen er målsætningen en top 15
  • Hos juniorne er det konkurrenceerfaring som er målet med at deltage - og få en god oplevelse med hjem.

Find mere info om VM her


Herunder findes hele den danske trup: 

Hold konkurrencer:

  • Senior World Team Championships – piger overall: 
    Asta, Cathrine, Christine, Eva, Simone (Gug), Anna, Emilie, Louise, Marie, Mathilde (Lillerød), Anna, Cathrine, Fie, Helena, Pernille (Gug)
  • Senior World Team Championships – mix overall: 
    Emma, Laura, Mia, Simon, Victoria (Lillerød)
  • International Open Team Tournament – piger overall: 
    Catharina, Maja, Natascha, Tatiana (Glostrup), Emma, Julie, Kirstine, Laura, Mathilde (Gug)

De individuelle konkurrencer:

  • WC Senior Master – piger overall:
    Mathilde Helbo Larsen (Lillerød), Eva Skalshøj (Gug), Marie Magersholt (Lillerød), Anna Enggaard (Gug)
  • WC Senior Master – piger discipliner:
    Freestyle: Fie Lindschouw (Gug), 30 sek. speed: Helena Jensen (Gug)
  • WC Junior Master – piger overall:
    Laura Enggaard (Gug), Natacha Vincent (IF32 Glostrup), Josephine Grænge Rasmussen (Lillerød)
  • WC Junior Master – piger discipliner: 
    Freestyle: Sofie Andersen Dalgaard (Gug), 30 sek. speed + 3 min. speed: Emma Sofie Hjorth (Gug)
  • WC Junior Master – drenge overall:
    Alfred Wulf-Andersen (Lillerød), Tobias Jonassen (Gug)
  • International Open Master – piger overall:
    Mia Louise Dobson (Lillerød), Pernille Mogensen (Gug), Laura Francis (Lillerød), Emma Brauer Faber-Rod (Lillerød)
  • International Open Master – drenge overall:
    Simon Meincke (Lilllerød)
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte

Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark

Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin