Følg med i EM i Idrætsgymnastik

16. april 2017
Idrætsgymnastik er en af gymnastikkens helt store discipliner, og er af mange kendt som redskabsgymnastik. I dagene 19. - 23. april 2017 afholdes europamesterskaberne i Cluj/Rumænien hvor den legendariske Nadia Comaneci med hele ni EM medaljer i bagagen, kommer fra. Du kan følge konkurrencerne fra start til slut med GymDanmark og UEG.

Den danske trup består af syv idrætsgymnaster og deres trænere, heraf to kvindelige og fem mandlige. 

Her kan du følge EM

 

Resultater og startlister 

Der vil ikke være live score ved dette EM, men hold dig opdateret via det officielle website, eller UEGs resultatsider

Danskernes resultater

 

Danskerne (læs mere om danskerne ved at klikke på linkene)

Gymnasterne:
Mette Hulgaard
 (KG66)
Jacob Dahlslund Buus (Gefion)

Trænerne:
Bernadett Balázs
Milan Udvaracz
Marian Rizan
Adrian Sendu

Nyheder

Konkurrencerne

Der konkurreres i følgende discipliner ved EM2017:

Kvindelig Idrætsgymnastik (fire discipliner): Øvelser på gulv, hest, forskudt barre og bom
Mandlig Idrætsgymnastik (seks discipliner): Øvelser på gulv, hest, barre, bensving, ringe og reck

Konkurrencerne udkæmpes både individuelt i disciplinerne, og i den såkaldte All-Around, som er en mangekamp hvor den bedste i alle redskaber sammenlagt vinder.

De bedste 24 gymnaster efter kvalifikationen (max 2 gymnaster pr. land), går videre til all-around finalerne. Det er de bedste otte i disciplinerne, som kvalificerer sig til finalerne (max 2 gymnaster pr. land, pr. disciplin)

Herrer
Hvert land kan sende højst seks gymnaster og fire kan konkurrere pr. disciplin.

Kvinder
Hvert land kan sende maksimalt fire gymnaster og alle fire kan konkurrere pr. disciplin.

Se video om idrætsgymnastik her

PROGRAM, lokal tid (Bemærk Rumænien er en time FORAN)

Onsdag den 19. april // Mandlig idrætsgymnastik
10:00 – 12:30 MIG Kvalifikation – Subdivision 1 DANMARK
14:00 – 17:00 MIG Kvalifikation – Subdivision 2 
18:00 – 21:00 MIG Kvalifikation – Subdivision 3 DANMARK

Torsdag den 20. april // Kvindelig idrætsgymnastik
10:30 – 13:00 KIG Kvalifikation – Subdivision 1
13:30 – 15:30 KIG Kvalifikation – Subdivision 2
16:15 – 18:00 KIG Kvalifikation – Subdivision 3 DANMARK
18:30 – 20:30 KIG Kvalifikation – Subdivision 3 

Se hele startlisten her

Fredag den 21. april
13:00 – 15:45 MIG All-Around – Final (Mænd)
17:30 – 19:30 KIG All-Around – Final (Kvinder)

Lørdag den 22. april
13:30 – 16:50 Disciplin finaler – Dag 1
MIG – Gulv, Bensving og Ringe (Mænd)
KIG – Hest og Forskudt barre (Kvinder)

Søndag den 23. april
13:30 – 16:50 Disciplin finaler – Dag 2
MIG - Hest, Barre og Reck (Mænd)
KIG – Bom og Gulv (Kvinder)

Download programmet her

Mere om EM 2017

Se tidligere vindere her 

Officielt #EChCluj2017

Deltagerne er 268 gymnaster fra 36 nationer

Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin