Danskerne vinder syv guldmedaljer ved NM

15. oktober 2016
17 medaljer, heraf syv af guld, en af sølv og ni af bronze til Danmark, ved NM i Trampolin og DMT 2016 (Foto fra VM2015)

Op mod 200 nordiske springere fra Danmark, Sverige og Finland satte rammerne for NM 2016 i Vejen. En lang og spændende konkurrencedag med op til flere glædelige overraskelser fandt sted i Vejen Idrætscenter. 

Dansk Nordisk Mester i Trampolin for kvinder

Efter en spændende senior kvalifikation hvor springerne lå tæt, var det danske Maila Walmod der løb med guldet et pænt stykke foran de andre. Vanessa Rae Smith havde også en rigtig flot finalerunde og sikrede sig bronze, mens Pernille Juhl Mogensen sluttede lige uden for medaljerækken. I herrerækken gik guldet til svenske Jonas Nordfors som var den bedste på dagen. Danske Mark Seidler tog en 5. plads, mens  Benjamin Kjær desværre sluttede sidst i finalen efter en uheldig start som kun gav ham et enkelt spring.

I junior rækken vandt Smilla Thea Jensen guld, og I B-Class U14 vandt Danmark både pige og drengerækken. Medaljerne blev vundet af henholdsvis Asger Kjærsgaard og Sofie Landberg.

Se alle trampolin resultater her

Se video på facebook her

Danskerne rydder bordet i DMT

Det var første gang at DMT var med ved NM, og trods det sparsomme deltagerantal, markerede disciplinen sig fint med sit temposættende element. DMT er en uforudsigelig sportsgren, hvor en lille fejl i det første spring hurtigt kan betyde, at det næste spring ikke går som planlagt, men danskerne klarede sig ganske godt mod sine nordiske konkurrenter, da Mads Clausen (senior), Carl Emil Jernov (junior) og Asbjørn Juhl Sømod (Youth) vandt tre ud af tre mulige guldmedaljer.

Danmark havde denne gang ingen piger med, men landstræner Niels Henrik Nielsen er ikke i tvivl om, at det nok skal komme med tiden.

Se alle DMT resultater her

Se video på facebook her

 

MEDALJEVINDERE VED NM 2016

Trampolin, Senior Dame

  1. Maila Walmod, Københavns Trampolinklub - 49,710 point
  2. Hanna Ryden, Swedish Gymnastics Federation - 47,170 point
  3. Vanessa Rae Smith, Haslev TT - 47,160 point

 

Trampolin, Senior Men

  1. Jonas Nordfors, Swedish Gymnastics Federation - 58,015 point
  2. Måns Åberg, Swedish Gymnastics Federation - 53,970 point 
  3. Olle Comstedt, Uppl.Väsby Gymnastikklubb - 47,530

Trampolin, Junior Girls

  1. Smilla Thea Jensen, Københavns Trampolinklub - 47,835 point
  2. Ella Korhonen, Bounce Espoo - 47,365 point
  3. Sara Lindahl, Haslev TT - 46,405 point

Trampolin, Junior Boys

  1. Felix Holgersson, Swedish Gymnastics Federation - 54,150 point
  2. Carl Emil Jernov, Springteam Nordjylland - 51,085 point
  3. Lucas Cheung, Haslev TT - 50,415

Trampolin, B-Class U17 Boys

  1. Kristoffer Backlund, Sjövalla FK Sacro - 36,050 point
  2. Gustav Fragell, Uppl.Väsby Gymnastikklubb - 33,990 point
  3. Laust Valdemar Olsen, Københavns Trampolinklub - 31,975 point

Trampolin, B-Class U17 Girl

  1. Jenni Silfverberg, Bounce Espoo - 41,670 point
  2. Hanna Jeppsson, Sjövalla FK Sacro - 41,455 point
  3. Emma Christenen,Springteam Nordjylland - 40,285 point

Trampolin, B-Class U14 Boys

  1. Asger Kjærsgaard, Københavns Trampolinklub - 42,755
  2. Linus von Heideman, Västra Frölunda Trampolinklubb - 42,575
  3. Emil Lynnerup Andersen, Københavns Trampolinklub - 41,680 point


Trampolin, B-Class U14 Girls

  1. Sofie Landberg, Københavns Trampolinklub - 45,105 point
  2. Kila Kukkonen, Bounce Espoo - 43,935
  3. Sofia Ahtiainen, Tampereen Voimistelijat ry - 41,905 point

 

DMT Senior Men

 

  1. Mads Clausen Stauning/Dejbjerg U&I - 67,400 point
  2. Kevin Israelsson Uppl.Väsby Gymnastikklubb - 59,500 point
  3. Alexander Dalby Damm Svendborg GF - 53,600 point

 

DMT Junior Boys

 

  1. Carl Emil Jernov Springteam Nordjylland - 64,700 point
  2. Antti Tuuri Lakeuden Taitovoimistelljat - 64,000 point
  3. Rene Nielsen Springteam Nordjylland - 61,400 point

 

 DMT Youth Boys

 

  1. Asbjørn Juhl Sømod Svendborg GF - 61,800 point
  2. Simon Adlung Uppl.Väsby Gymnastikklubb - 61,600 point
  3. Magnus Lindholmer Svendborg GF - 61,300 point

 


DMT Senior Women

 

  1. Lina Sjöberg, Swedish Gymnastics Federation - 68,600 point

 


DMT Junior Girls

 

  1. Ella Bergström, Uppl.Väsby Gymnastikklubb - 57,400 point
  2. Felicia Ottosson, Uppsala GF - 57,000 point
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin