Konkurrencekalenderen

Dato Aktivitet Arrangør Sted

August - 2017
19.08 - 30.08 Summer Universiade 2017 - Taipei Idrætsgymnastik Taipei - Taiwan
30.08 - 03.09 VM Rytmisk Gymnastik Rytmisk Sports Gymnastik Pesaro/ Italien

September - 2017
16.09 SM individuelt - Senior, Junior, Youth Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
16.09 JM individuelt - Senior, Junior, Youth Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg
27.09 - 09.10 VM - Idrætsgymnastik Idrætsgymnastik Canada - Montreal
29.09 - 30.09 Loulé World Cup Trampolin / Tumbling Loulé, Portugal
30.09 - 01.10 National mesterskab - Trin 4-6 Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København

Oktober - 2017
01.10 National mesterskab - Trin 4 Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
07.10 DMT 1 - (sammen med Dancup 3) Dobbelt Mini Trampolin Haslev
07.10 SM Individuelt - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Flintholmhallen (Hermes)
07.10 JM Individuelt - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg
07.10 SM Hold - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Frederiksberg, Hermes
07.10 JM Hold - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg
07.10 National mesterskab - Trin 7-9 Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
07.10 DM Master Rope Skipping Højbyhallen
07.10 DanCup 3 Trampolin Haslev Hallerne
07.10 Power Series 1 - Niveau 1, 2 Tumbling Flemming efterskole
07.10 Power Series 1 - Niveau 3 - Elite Tumbling Flemming efterskole
14.10 DM Hold 1. runde Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
14.10 Hold DM 1 runde - 2. div. finale Mandlig Idrætsgymnastik Gefion - København
19.10 - 22.10 Northern European Championships Idrætsgymnastik Færøerne
21.10 Regional Mesterskaber Vest trin 1-3, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Svendborg
22.10 Regional Mesterskaber Øst trin 1-3, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør

November - 2017
04.11 DMT 2 Dobbelt Mini Trampolin Svendborg eller Odense (oplyses senere)
04.11 DM Hold Finale Kvindelig Idrætsgymnastik Aarhus
04.11 Hold DM finale Mandlig Idrætsgymnastik Aarhus
04.11 Power Series 2 - Niveau 1, 2 Tumbling Holstebro
04.11 Power Series 2 - Niveau 3 - Elite Tumbling Holstebro
04.11 DanCup 4 Trampolin Odense idrætshal
09.11 - 12.11 VM Trampolin, Tumbling og DMT Trampolin / Tumbling Sofia, Bulgarien
10.11 - 12.11 NM TeamGym TeamGym Sverige
11.11 - 12.11 National Mesterskaber trin 4-6, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Frederiksberg, Hermes
11.11 DM Hold - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Viborg
16.11 - 19.11 25th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Sofia, Bulgarien
18.11 - 19.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Helsingør Hallen
25.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev Hallerne
25.11 National Mesterskaber trin 7-9, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg
26.11 DM Individuelt - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Greve

December - 2017
01.12 AGG Dommergebyr Internationale Konk. 2017 Æstetisk Gymnastik Oplyses senere

Januar - 2018
13.01 Power Series 3 - Niveau 1, 2 Tumbling Svendborg
13.01 Power Series 3 - Niveau 3 - Elite Tumbling SG Huset
13.01 - 14.01 Region Østdanmark Mini og Senior Eliterækken TeamGym Roskilde
13.01 AGG national stævne (13 eller 14 jan) Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
20.01 - 21.01 Region Østdanmark Micro og Junior Eliterækken TeamGym Gladsaxe
20.01 JM & JM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Aalborg
20.01 JM & JM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Aalborg
27.01 - 28.01 Udtagelse til Junior NM TeamGym TeamGym Randers
27.01 - 28.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Eliterækken TeamGym Randers

Februar - 2018
03.02 SM & SM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Allerød
03.02 - 04.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Eliteækken TeamGym Odense
03.02 - 04.02 DM 1. runde alle rækker / 2 dagsstævne Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
04.02 SM & SM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Allerød
24.02 Dancup 1 Trampolin Oplyses senere

Marts - 2018
03.03 2-personers konkurrence Rope Skipping Oplyses senere
03.03 ERSO Show Contest Kvalifikation Rope Skipping Oplyses senere
03.03 - 04.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Gladsaxe
03.03 - 04.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Sæby
03.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Farum
04.03 SM Junior + Senior individuelt Rytmisk Sports Gymnastik Farum
10.03 - 11.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge
17.03 DanCup 2 Trampolin Oplyses senere
17.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn - DHG
17.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn - DHG
17.03 SM individuelt og gruppe - Rækker oplyses senere Rytmisk Sports Gymnastik Valbyhallen
18.03 Power Series 4 - Niveau 1, 2 Tumbling Odense
18.03 Power Series 4 - Niveau 3 - Elite Tumbling Odense
24.03 - 25.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde TeamGym
24.03 SM individuelt og gruppe - Rækker oplyses senere Rytmisk Sports Gymnastik Greve
30.03 - 01.04 Easter Cup 2018 - Aesthetic Group Gymnastics Æstetisk Gymnastik Greve

April - 2018
07.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Svinning Hallen
07.04 JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Esbjerg
07.04 JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Esbjerg
07.04 - 08.04 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym Oplyses senere
08.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Oplyses senere
12.04 - 15.04 26th EM Trampolin, Tumbling & DMT Trampolin / Tumbling Baku, Azerbaijan
14.04 DM Begynderrækkehold Rope Skipping Oplyses senere
14.04 - 15.04 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym Roskilde Idrætshaller
20.04 - 22.04 Junior NM TeamGym TeamGym Finland
21.04 - 22.04 DM U12, U14 og U17 Individuel & Synkron Trampolin Oplyses senere
21.04 - 22.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Gladsaxe
21.04 - 22.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Vejen
21.04 DM 2. runde Micro, Mono, Mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Arena Randers
21.04 DM for hold Tumbling Oplyses senere
28.04 DM 2. runde Pige, Tween, Junior, Seniorfri, Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Sorø
28.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Oplyses senere
28.04 - 29.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Helsinge

Maj - 2018
05.05 - 06.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne
05.05 DM Internationale rækker Rope Skipping Oplyses senere
05.05 DM Individuelt (Individuel tilmelding her) Rytmisk Sports Gymnastik Tåstrup
05.05 - 06.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
05.05 Forbundsmesterskab, junior Tumbling Outrup Kultur og Idrætscenter
06.05 DM Gruppe (gruppe tilmelding her) Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup
12.05 - 13.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Farum
13.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Tåstrup
17.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Oplyses senere
18.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Bolbro
19.05 - 20.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Bolbro
19.05 - 20.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Køge Bugt
26.05 - 27.05 DM - 2. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
26.05 DM Senior - Tumbling Tumbling Odense
26.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin
26.05 DM Senior - Trampolin Trampolin Odense Idrætspark
27.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Oplyses senere

Juni - 2018
02.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen
28.06 - 01.07 Nordisk Mesterskab Idrætsgymnastik Idrætsgymnastik Farum Arena / Danmark

August - 2018
02.08 - 12.08 European Championships Idrætsgymnastik Glasgow - Scotland

Oktober - 2018
06.10 - 18.10 Youth Olympic Games 2018 Idrætsgymnastik Buenos Aires - Argentina
06.10 DanCup 3 Trampolin Oplyses senere
06.10 Power Series 1 - Niveau 1, 2 Tumbling Silkeborg
06.10 Power Series 1 - Niveau 3 - Elite Tumbling Silkeborg
15.10 - 21.10 EM TeamGym TeamGym Odivelas
25.10 - 03.11 World Championships Idrætsgymnastik Doha - Quatar

November - 2018
03.11 DM U17 Hold Trampolin Oplyses senere
07.11 - 10.11 33th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
15.11 - 18.11 26th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
17.11 - 18.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Sorø Hallerne
24.11 Power Series 2 - Niveau 1, 2 Tumbling Vejstrup
24.11 Power Series 2 - Niveau 3 - Elite Tumbling Vejstrup

December - 2018
01.12 DanCup 4 Trampolin Oplyses senere
08.12 DM Senior Hold Trampolin Oplyses senere

Januar - 2019
12.01 - 13.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
12.01 AGG national stævne Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
19.01 - 20.01 Region Østdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
26.01 - 27.01 Region Østdanmark Mini og Senior Eliterækken Teamgym
26.01 Power Series 3 Tumbling Odense V

Februar - 2019
02.02 DM 1. runde: mikro, mono, mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland
02.02 - 03.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Eliteækken Teamgym
03.02 DM 1. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland

Marts - 2019
02.03 - 03.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
09.03 - 10.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
09.03 SM Individuelt - mini, rekrut, pre-junior Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
10.03 SM - Grupper alle rækker Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
16.03 Power Series 4 Tumbling Oplyses senere
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
17.03 SM Individuelt Senior og Junior Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde Teamgym
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde Teamgym

April - 2019
06.04 JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jylland
06.04 JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jylland
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
06.04 DM for hold Tumbling Oplyses senere
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Oplyses senere
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
27.04 DM 2. runde Micro, Mono, Mini 8-10 Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn
28.04 DM 2. runde mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn

Maj - 2019
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
04.05 Forbundsmesterskab, junior Tumbling Outrup Kultur og Idrætscenter
05.05 DM 2. runde Pige, Tween, Junior, Seniorfri, Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
11.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INDV. TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
12.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - GRP. TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
18.05 - 19.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde Teamgym
19.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Oplyses senere
25.05 DM Senior - Tumbling Tumbling Odense V
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 DM Senior - Trampolin Trampolin Oplyses senere
25.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde Teamgym
25.05 - 26.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Oplyses senere

Juni - 2019
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen

Oktober - 2019
05.10 Power Series 1 Tumbling Silkeborg

November - 2019
23.11 Power series 2 Tumbling Svendborg
29.11 - 01.12 34th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

December - 2019
05.12 - 08.12 27th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Region Østdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
18.01 - 19.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
25.01 - 26.01 Region Vestdanmark Mini og Senior Eliterækken Teamgym

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Region Østdanmark Mini og Senior Eliterækken Teamgym
29.02 - 01.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
29.02 - 01.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym

Marts - 2020
07.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
14.03 - 15.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
21.03 - 22.03 Forbundsmesterskaber mini 1. runde Teamgym
28.03 - 29.03 Forbundsmesterskaber junior 1. runde Teamgym

April - 2020
04.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
25.04 - 26.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
09.05 - 10.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
16.05 - 17.05 Forbundsmesterskaber junior 2. runde Teamgym
23.05 Forbundsmesterskaber senior 2. runde Teamgym
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan

Juni - 2020
06.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin