Konkurrencekalenderen

Dato Aktivitet Arrangør Sted

Februar - 2019
16.02 - 17.02 FIG TRA World Cup I Trampolin BAKU, AZERBAIJAN
23.02 Tumbling for Alle Tumbling Døesvejens Fritidscenter

Marts - 2019
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken micro/mini/junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
02.03 2-personers konkurrence Rope Skipping Nørre Snede Hallen
02.03 - 03.03 MIG - DM Individuelt - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Gefion - København
02.03 - 03.03 KIG - DM Individuelt - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Ribe Fritidscenter
02.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Ravnsborghallen
09.03 DanCup 1 Trampolin Haslev-Hallerne
09.03 KIG - Regionale mesterskaber VEST trin 4-6 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
09.03 - 10.03 KIG - Regionale mesterskaber ØST trin 4-6 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
09.03 MIG - Regionale mesterskaber VEST - Trin individuelt Mandlig Idrætsgymnastik VGF centret
09.03 MIG - Regionale mesterskaber ØST - Trin individuelt Mandlig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
09.03 - 10.03 RSG - SM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Holmagerskolen
09.03 - 10.03 RSG - SM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Holmagerskolen
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde TeamGym Gladsaxe Idrætshaller
17.03 Klubtræf 3 område 3 Trampolin Strib Skole
17.03 DMT 2 (sammen med Powerseries 4) Dobbelt Mini Trampolin Odense Idrætspark
17.03 Power Series 4 Tumbling Odense Idrætspark
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym Arena Nord
23.03 - 25.03 Ukrainian International Cup 2019 Idrætsgymnastik Kiev - Ukraine
24.03 Klubtræf 3 område 1 Trampolin Lundtoftehallen
24.03 MIG - U14 Cup 1. runde Mandlig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne

April - 2019
06.04 RSG - JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 RSG - JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 Danmarksmesterskab for hold Tumbling Brejninggaard Efterskole
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Synkron Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Individuel Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 - 07.04 MIG - U14 Cup 2. runde Mandlig Idrætsgymnastik Oplyses senere
06.04 - 07.04 MIG - DM U16 og Junior Mandlig Idrætsgymnastik Oplyses senere
06.04 KIG - Regionale mesterskaber ØST trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Flintholmhallen
06.04 KIG - Regionale mesterskaber Vest trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 DM Begynderrækkehold Rope Skipping Glostrup Idrætspark
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Vejlby-Risskov Centret
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Oplyses senere
07.04 DMT 3 (Sammen med U12/14/17 TRA) Dobbelt Mini Trampolin Halvorsminde Efterskole
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Oplyses senere
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Greve Idræts Center
13.04 - 14.04 Aspirant Vest TeamGym SG Huset
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym SG Huset
19.04 - 21.04 Easter Cup 2019 - Aesthetic Group Gymnastics Æstetisk Gymnastik Greve
20.04 - 21.04 FIG TRA World Cup II Trampolin Minsk, Hviderusland
25.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 Klubtræf 3 område 4 Trampolin Ry Hallerne
27.04 - 28.04 KIG - DM Individuelt - Junior, youth Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
27.04 - 28.04 Aspirant Øst TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 Forbundsmesterskab Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 DM 2. runde Pige, Tweens, Junior, Senior Fri og Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
28.04 DM 2. runde Mikro, Mini Mono, Mini 8-10, Mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
28.04 DM Internationale rækker Rope Skipping Fredericia Idrætscenter
28.04 Klubtræf 3, område 2, individuelt Trampolin Kirke Stillinge Hallen

Maj - 2019
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Viby Hallen
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Viby Hallen
04.05 DanCamp 1 Trampolin Haslev-Hallerne
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Vejen Idrætscenter
11.05 Danmarksmesterskab Tumbling Odense Idrætspark
11.05 Seniortræf, Område 1-2-3-4 Trampolin Rødovrehallen
11.05 KIG - JM Individuelt, Youth, Junior, Senior (36476) Kvindelig Idrætsgymnastik Skive GF, Sport & Event Center Jebjerg
11.05 Svensk-Dansk Mesterskab Rope Skipping Sverige
11.05 KIG - SM Individuelt, Youth, Junior, Senior (36476) Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
11.05 - 12.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Helsingør Hallen
17.05 - 19.05 Nordisk Mesterskab U14 & U18 Idrætsgymnastik Sverige
18.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Arena Randers
19.05 RSG - DM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Flemming efterskole
24.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Arena Randers
25.05 DM Senior - synkron tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 DM Senior - Individuel tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 RSG - DM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
25.05 - 26.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Arena Randers
25.05 KIG - Regionale mesterskaber VEST Trin 1-3 Indiv. Kvindelig Idrætsgymnastik SG Huset
25.05 - 26.05 KIG - Regionale mesterskaber ØST Trin 1-3 Indiv. Kvindelig Idrætsgymnastik Oplyses senere
25.05 - 26.05 DM - 2. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
26.05 MIG - Nationalt mesterskab i Trin Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
26.05 RSG - DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center

Juni - 2019
01.06 MIG - Masters Hold / 3. division Mandlig Idrætsgymnastik VGF centret
01.06 KIG - DM Hold, Junior/Youth (36410) Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen
08.06 - 09.06 KIG - Regionale mesterskaber ØST trin 4-6 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
09.06 KIG - Regionale mesterskaber VEST trin 4-6 Hold. Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
14.06 - 30.06 European Games Idrætsgymnastik Minsk - Hviderusland

Juli - 2019
05.07 - 15.07 Universiade senior, junior Idrætsgymnastik Napoli - Italien
18.07 - 23.06 EM - Rope Skipping Rope Skipping Østrig
20.07 - 28.07 2019 European Youth Summer Olympic Festival Idrætsgymnastik Baku - Aserbajdsjan

September - 2019
14.09 - 15.09 KIG - Nationale mesterskaber trin 4-6 Individuelt Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
21.09 KIG - Regionale mesterskaber ØST Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
21.09 KIG - Regionale mesterskaber VEST Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik SG Huset
21.09 - 22.09 FIG TRA World Cup III Trampolin / Tumbling Khabarovsk, Rusland
28.09 KIG - DM Hold 1. runde (kvalifikation) Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
28.09 - 29.09 MIG - DM Hold - 1. runde - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
28.09 DanCup 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Oktober - 2019
04.10 - 13.10 VM - Idrætsgymnastik Idrætsgymnastik Stuttgart / Tyskland
05.10 DM Master Rope Skipping Oplyses senere
05.10 - 06.10 FIG World Cup IV Trampolin / Tumbling Valladolid - Castilla y León - Spain
05.10 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Flintholmhallen
05.10 MIG - SM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Nakskov Idrætscenter
05.10 MIG - JM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
19.10 - 20.10 KIG - National mesterskaber Trin 4-6 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Flintholmhallen

November - 2019
02.11 MIG - DM hold Finale Mandlig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
02.11 KIG - DM Hold Finale - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
07.11 - 10.11 NM TeamGym TeamGym Norge
09.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
09.11 KIG - Nationale mesterskaber i aldergruppe 1 og 2 Kvindelig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
09.11 - 10.11 MIG - DM Hold - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
15.11 - 17.11 NECH Idrætsgymnastik Island
16.11 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
16.11 DanCup 3 Trampolin Halvorsminde Efterskole
21.11 - 24.11 World Cup - Cottbus Idrætsgymnastik Cottbus / Tyskland
24.11 MIG - DM Individuelt - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
29.11 - 01.12 34th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

December - 2019
05.12 - 08.12 27th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan
07.12 - 08.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Regionsmesterskaberne Øst Micro og Junior TeamGym Oplyses senere
18.01 - 19.01 Regionsmesterskaberne Vest Micro, Mini og Junior TeamGym Oplyses senere
25.01 - 26.01 Liga Junior og Senior 1. runde TeamGym Oplyses senere

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Regionsmesterskaberne Øst Mini TeamGym Oplyses senere
29.02 - 01.03 Talentrækken Region Vest 1. runde TeamGym Oplyses senere

Marts - 2020
07.03 Talentrækken Region Øst 1. runde A TeamGym Oplyses senere
14.03 - 15.03 Talentrækken Øst 1. runde B og Danmarksserien Micro 1. runde TeamGym Oplyses senere
21.03 - 22.03 Danmarksserien Mini 1. runde TeamGym Oplyses senere
28.03 - 29.03 Danmarksserien Junior 1. runde TeamGym Oplyses senere

April - 2020
04.04 Liga Junior og Senior 2. runde TeamGym Oplyses senere
17.04 - 19.04 Junior NM TeamGym Randers
25.04 - 26.04 Talentrækken Region Øst 2. runde A TeamGym Oplyses senere
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Talentrækken Region Vest 2. runde og Aspirant Vest TeamGym Oplyses senere
07.05 - 10.05 European Championships - Trampolin, DMT, Tumbling Trampolin / Tumbling Gøteborg
09.05 - 10.05 Talentrækken Øst 2. runde B og Danmarksserien Micro 2. runde TeamGym Oplyses senere
16.05 - 17.05 Danmarksserien Mini 2. runde TeamGym Oplyses senere
23.05 - 24.05 Liga Junior og Senior 3. runde TeamGym Oplyses senere
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan
30.05 - 31.05 Danmarksserien Junior 2. runde og Aspirant Øst TeamGym Oplyses senere

Juni - 2020
06.06 DM Micro, Mini, Junior og Senior TeamGym

Juli - 2020
24.07 - 09.08 Olympiske Lege Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

Oktober - 2020
14.10 - 17.10 EM TeamGym GymDanmark Ballerup Super Arena
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte

Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark

Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin