Velkommen til vores kalender

Dato Aktivitet Arrangør Sted

Oktober - 2018
25.10 - 03.11 World Championships Idrætsgymnastik Doha - Quatar
25.10 Grand prix Rytme kursus for efterskoler Grand Prix-Rytme Gymnastik Flemminge efterskole
26.10 - 28.10 Repræsentantskabsweekend GymDanmark
26.10 - 28.10 IFAGG World Cup III, Eaubonne, Frankrige Æstetisk Gymnastik Eaubonne, Frankrige
28.10 GymDanmark bObles Event - Toddler GymFamily København N

November - 2018
01.11 - 27.04 Yoga BDFL Fitness København
01.11 Kick-off for Talentudviklingssamarbejder (Jylland) GymDanmark Randers
02.11 - 04.11 Springsikker Basis - Vejstrup Springsikker Vejstrup
02.11 - 04.11 Springsikker Måtte & Trampet 1 Springsikker Vejstrup
02.11 - 04.11 Landsholdenes Evalueringssamling (senior) TeamGym SG Huset
03.11 Førstehjælpskursus med Røde Kors - Svendborg Førstehjælpskurser (Røde Kors) Svendborg
03.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
03.11 KIG - DM Hold 1. runde (kvalifikation) Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
03.11 Hjælpetræneruddannelsen – Silkeborg GymTræner Silkeborg
04.11 Hjælpetræneruddannelsen – Holstebro GymDanmark Holstebro
04.11 Fastholdelse af piger i sporten Tumbling Kokkedal
04.11 Fastholdelse af piger i sporten Trampolin Kokkedal
04.11 Fastholdelse af piger i sporten Kvindelig Idrætsgymnastik Kokkedal
04.11 Fastholdelse af piger i sporten TeamGym Kokkedal
04.11 Grand Prix Redskabs dommerkursus Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense
04.11 Fastholdelse af piger i sporten Rytmisk Gymnastik Kokkedal
05.11 Kick-off for Talentudviklingssamarbejder(Sjælland) GymDanmark Slagelse
06.11 Kick-off for Talentudviklingssamarbejder (Fyn) Talentudvikling Odense
07.11 Kick-off for Talentudviklingssamarbejder (KBH) Talentudvikling Farum
07.11 - 10.11 33th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
10.11 Rope Skipping Dommerkursus Rope Skipping Odense
10.11 MIG - DM Hold - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
10.11 - 11.11 KIG - National mesterskaber Trin 4-6 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
10.11 Førstehjælpskursus med Røde Kors - Aarhus Førstehjælpskurser (Røde Kors) Aarhus
11.11 Kvalitet i Børnegymnastikken; Kursus - Støvring Kvalitet i børnegymnastikken Støvring
11.11 Klubtræf 1 område 4 Trampolin Døesvejens Fritidscenter
11.11 Klubtræf 1 område 3 Trampolin Højbyhallen
13.11 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus; Frb Kvalitet i børnegymnastikken Frederiksberg
15.11 - 18.11 26th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
16.11 RSG Praktisk dygtiggørelse af færdigheder - step 1 Rytmisk Sports Gymnastik Esbjerg
17.11 Acro Cup Øst - Individuel Sports Acrobatik Oplyses senere
17.11 Acro Cup Øst - Par Sports Acrobatik Oplyses senere
17.11 Acro Cup Øst - Gruppe Sports Acrobatik Oplyses senere
17.11 Begynderdommerkursus - RSG Rytmisk Sports Gymnastik Tåstrup
17.11 KIG - DM Hold Finale - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
17.11 MIG - DM Hold Finale - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
17.11 Kvalitet i børnegymnastikken; Kursus – Sandved Kvalitet i børnegymnastikken Sandved
17.11 - 18.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Sorø Hallerne
17.11 Førstehjælpskursus med Røde Kors Førstehjælpskurser (Røde Kors) Pedersborg / Sorø
17.11 Hjælpetræneruddannelsen – Køge GymTræner Køge
17.11 Hjælpetræneruddannelsen i Trampolin GymTræner København
18.11 Hjælpetræneruddannelsen – Gjellerup Sdr. GymTræner Herning
18.11 Klubtræf 1 område 2 Trampolin Greve Idræts Center
18.11 Prøvetræning CLASSIC LADIES til Gymnaestrada 2019 GymDanmark Viborg, Esbjerg, Frederikssund, Odense
18.11 Acro Cup Vest - Gruppe Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
18.11 Acro Cup Vest - Par Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
18.11 Acro Cup Vest - Individuel Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
18.11 Dommerkursus - RSG Rytmisk Sports Gymnastik Tåstrup
24.11 Ballet-spotkursus for rytmeinstruktører Kvindelig Idrætsgymnastik Køge
24.11 Ballet-spotkursus for rytmeinstruktører Grand Prix-Rytme Gymnastik Køge
24.11 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
24.11 MIG - DM Individuelt - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
24.11 - 25.11 ERSO Show Contest Rope Skipping Bratislava, Slovakiet
24.11 - 25.11 On-Boarding Seminar
24.11 DMT 1 (sammen med Powerseries 2) Dobbelt Mini Trampolin SUVIT Arena
24.11 Ungdomslandsholdstræning Rytmisk Sports Gymnastik Valby-Hallen
24.11 Ballet-spotkursus for rytmeinstruktører TeamGym Køge
24.11 Power Series 2 Tumbling SUVIT Arena
25.11 Klubtræf 1 område 1 - indv. Trampolin Ishøj Idræts- og fritidscenter
25.11 Skruefabrikken TeamGym Svendborg
25.11 KIB 2 - Kvalitet i Børnegymnastikken; Ry Kvalitet i børnegymnastikken Ry
27.11 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus; Frb Kvalitet i børnegymnastikken Frederiksberg

December - 2018
01.12 - 02.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne
08.12 - 09.12 GymTræner 2 – Basis GymDanmark Ollerup, Vester Skerninge
09.12 Ungdomslandsholdstræning Rytmisk Sports Gymnastik Idrætshuset, Østerbro
14.12 RSG Praktisk dygtiggørelse af færdigheder - step 2 Rytmisk Sports Gymnastik Esbjerg

Januar - 2019
12.01 - 13.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Arena Randers
12.01 AGG national stævne Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
19.01 - 20.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
19.01 Klubtræf 2 område 4 Trampolin Idrætscenter Østermarken
19.01 JM & JM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Oplyses senere
19.01 JM & JM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Oplyses senere
20.01 Grand Prix dommerkursus, Klar-parat-start Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense
26.01 - 27.01 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Farum Arena
26.01 Power Series 3 Tumbling Arena Midt
27.01 Klubtræf 2 område 3 - Synkron Trampolin Odense Idrætspark
27.01 Hjælpetræneruddannelsen – Idrætsgymnastik; Roslev Idrætsgymnastik Roslev

Februar - 2019
02.02 - 03.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Grenaa Idrætscenter
02.02 SM & SM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Oplyses senere
02.02 DM 1. runde: mikro, mono, mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
03.02 Klubtræf 2 område 2, Synkron Trampolin Kirke Stillinge Hallen
03.02 DM 1. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
03.02 SM & SM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Oplyses senere
16.02 - 17.02 FIG TRA World Cup I Trampolin BAKU, AZERBAIJAN

Marts - 2019
02.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Køge Hallerne
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Ribe Fritidscenter
02.03 2-personers konkurrence Rope Skipping Oplyses senere
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 RSG - SM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
09.03 - 10.03 RSG - SM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
09.03 DanCup 1 Trampolin Haslev-Hallerne
10.03 Klubtræf 3 område 3 Trampolin Strib Skole
10.03 Gymnasternes Dag på Fyn GymDanmark Paaruphallen, Odense NV
15.03 - 17.03 KIG COP Dommerkursus Kvindelig Idrætsgymnastik Brøndby
16.03 Power Series 4 Tumbling Oplyses senere
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde TeamGym Gladsaxe Idrætshaller
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym Arena Nord
24.03 Klubtræf 3 område 1 Trampolin Lundtoftehallen
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne

April - 2019
06.04 RSG - JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 RSG - JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 Danmarksmesterskab for hold Tumbling Oplyses senere
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Synkron Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Individuel Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 DM Begynderrækkehold Rope Skipping Oplyses senere
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Greve Idræts Center
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Oplyses senere
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Oplyses senere
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Greve Idræts Center
13.04 - 14.04 Aspirant Vest TeamGym SG Huset
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym SG Huset
20.04 - 21.04 FIG TRA World Cup II Trampolin Minsk, Hviderusland
25.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 Klubtræf 3 område 4 Trampolin Ry Hallerne
27.04 - 28.04 Aspirant Øst TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 Forbundsmesterskab Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 DM 2. runde Pige, Tweens, Junior, Senior Fri og Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
28.04 DM 2. runde Mikro, Mini Mono, Mini 8-10, Mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
28.04 DM Internationale rækker Rope Skipping Oplyses senere
28.04 Klubtræf 3, område 2, individuelt Trampolin Kirke Stillinge Hallen

Maj - 2019
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Vejen Idrætscenter
04.05 DanCamp 1 Trampolin Haslev-Hallerne
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Viby Hallen
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Viby Hallen
11.05 - 12.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Helsingør Hallen
11.05 Danmarksmesterskab Tumbling Oplyses senere
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
18.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Arena Randers
19.05 RSG - DM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Flemming efterskole
24.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Arena Randers
25.05 - 26.05 DM - 2. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
25.05 DM Senior - Individuel tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 RSG - DM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
25.05 - 26.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Arena Randers
25.05 DM Senior - synkron tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
26.05 RSG - DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center

Juni - 2019
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen
02.06 Gym for life - National Gymnastik For Alle Pårup Hallen
15.06 - 16.06 GymTræner 2 – Basis GymDanmark Sjælland

Juli - 2019
07.07 - 13.07 World Gymnaestrada Gymnastik For Alle Dornbirn, Østrig

September - 2019
07.09 Seniortræf, Område 1-2-3-4 Trampolin Oplyses senere
21.09 - 22.09 FIG TRA World Cup Trampolin / Tumbling Khabarovsk, Rusland
28.09 DanCup 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Oktober - 2019
13.10 Hjælpetræneruddannelsen – Idrætsgymnastik; Frb Idrætsgymnastik Frederiksberg

November - 2019
09.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
16.11 DanCup 3 Trampolin Halvorsminde Efterskole
29.11 - 01.12 34th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

December - 2019
05.12 - 08.12 27th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan
07.12 - 08.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
18.01 - 19.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
25.01 - 26.01 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
29.02 - 01.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
29.02 - 01.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym

Marts - 2020
07.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
14.03 - 15.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
21.03 - 22.03 Forbundsmesterskaber mini 1. runde Teamgym
28.03 - 29.03 Forbundsmesterskaber junior 1. runde Teamgym

April - 2020
04.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
25.04 - 26.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
09.05 - 10.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
16.05 - 17.05 Forbundsmesterskaber junior 2. runde Teamgym
23.05 Forbundsmesterskaber senior 2. runde Teamgym
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan

Juni - 2020
06.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte

Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark

Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin