Velkommen til vores kalender

Dato Aktivitet Arrangør Sted

Juni - 2017
30.06 - 02.08 ATK i skoleregi med fokus på gymnastik Udviklingsprojekter Ikast

Juli - 2017
11.07 - 23.07 EYOF (European Youth Olympic Festival) Idrætsgymnastik Györ - Ungarn
20.07 - 30.07 World Games Tumbling Wroclaw (POL)
25.07 - 31.07 EM Rope Skipping Rope Skipping Braga, Portugal
26.07 - 30.07 Gym for Life Challange - Internationalt Gymnastik For Alle Oslo, Norge
28.07 - 05.08 MIG Træningslejr - Barcelona Mandlig Idrætsgymnastik Barcelona

August - 2017
12.08 - 13.08 GymTræner 1 – Basis; Silkeborg GymDanmark Silkeborg
19.08 - 20.08 GymTræner 1 – Basis; Fyn GymDanmark Fyn
20.08 Hjælpetræneruddannelsen – Ølstykke GymDanmark Ølstykke
25.08 - 27.08 GymTræner 1 – Rytmisk Gymnastik Rytmisk Gymnastik Fyn/Sjælland
26.08 - 27.08 GymTræner 1 – Basis; Sorø GymDanmark Pedersborg / Sorø
26.08 Motivation – Præstation – Talentudvikling Udviklingsprojekter Randers
27.08 Trænerkursus – Spring og dans Udviklingsprojekter Havdrup
27.08 Motivation – Præstation – Talentudvikling Udviklingsprojekter Holstebro
27.08 Hjælpetræneruddannelsen – Havdrup GymDanmark Havdrup
27.08 - 10.09 Springsikker Måtte & Trampet 1 Springsikker Randers
30.08 Kvalitet i børnegymnastikken - kursus Kvalitet i børnegymnastikken Ishøj

September - 2017
02.09 - 10.12 Ledelse af en talentudviklingskultur (IG) Idrætsgymnastik København
02.09 - 03.09 GymTræner 1 – Basis; Jylland GymDanmark Jylland
02.09 TeenDance ForeningsFitness Vanløse
02.09 - 03.09 Grand Prix Rytme kursus - UDEN overnatning Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
02.09 - 03.09 Grand Prix Rytme kursus - MED overnatning Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
03.09 Hjælpetræneruddannelsen – Pedersborg/Sorø GymDanmark Pedersborg / Sorø
03.09 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus Kvalitet i børnegymnastikken Vallensbæk
07.09 - 10.09 World Cup Ungarn - VM test Mandlig Idrætsgymnastik Ungarn
09.09 Hjælpetræneruddannelsen – København GymTræner København
09.09 Rope Skipping Instruktørkursus begynder/let øvet Rope Skipping Fredericia Idrætscenter
09.09 - 10.09 GymTræner 1 – Basis; Ølstykke GymDanmark Ølstykke
09.09 - 30.09 GymTræner 1 – Trampolin - Modul 1A + 1B Trampolin Strib / Fyn
10.09 Førstehjælpskursus Førstehjælpskurser (Røde Kors) Herlev
10.09 Grand Prix begynderdommerkursus Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense Kultur og Idrætshus - Bolbro Skole
10.09 Hjælpetræneruddannelsen – Hvalsø GymTræner Hvalsø
15.09 - 17.09 GymTræner 1 – Sports Acrobatik Sports Acrobatik Hornsyld
15.09 - 17.09 GymTræner 1 – Rope Skipping Rope Skipping Hornsyld
15.09 - 17.09 GymTræner 1 – TeamGym TeamGym Hornsyld
16.09 JM individuelt - Senior, Junior, Youth Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg
16.09 SM individuelt - Senior, Junior, Youth Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
17.09 Danse spot kursus Grand Prix Grand Prix-Rytme Gymnastik Randers
23.09 - 24.09 Grand Prix weekenddommerkursus Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
23.09 Det Trænerskabte Motivationsklima Idrætsgymnastik Aarhus
27.09 - 09.10 VM - Idrætsgymnastik Idrætsgymnastik Canada - Montreal
30.09 Dommerkursus, Tumbling Tumbling Odense
30.09 - 01.10 National mesterskab - Trin 4-6 Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København

Oktober - 2017
01.10 National mesterskab - Trin 4 Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
02.10 TeamGym - Reglementskursus for forældre (Farum) TeamGym Farum
02.10 TeamGym - Reglementskursus for forældre (Odense) TeamGym Odense
03.10 TeamGym - Reglementskursus for forældre (Vejen) TeamGym Vejen
07.10 DM Master Rope Skipping Odense
07.10 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus Kvalitet i børnegymnastikken København
07.10 SM Individuelt - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Frederiksberg, Hermes
07.10 JM Individuelt - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg
07.10 SM Hold - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Frederiksberg, Hermes
07.10 JM Hold - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg
07.10 National mesterskab - Trin 7-9 Kvindelig Idrætsgymnastik Viborg
07.10 DMT 1 - (sammen med Dancup 3) Dobbelt Mini Trampolin Haslev
07.10 DanCup 3 Trampolin Haslev Hallerne
07.10 Power Series 1 - Niveau 1, 2 Tumbling Flemming efterskole
07.10 Power Series 1 - Niveau 3 - Elite Tumbling Flemming efterskole
08.10 Rope Skipping Dommerkursus Rope Skipping Odense
09.10 TeamGym - Reglementskursus for forældre (Sæby) TeamGym Sæby
14.10 Hold DM 1 runde - 2. div. finale Mandlig Idrætsgymnastik Gefion - København
14.10 DM Hold 1. runde Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
14.10 - 15.10 GymTræner 1 – Basis; Sjælland GymDanmark Sjælland
19.10 - 22.10 Northern European Championships Idrætsgymnastik Færøerne
21.10 Regional Mesterskaber Vest trin 1-3, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Svendborg
22.10 Regional Mesterskaber Øst trin 1-3, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør
27.10 - 29.10 Repræsentantsskabsmøde GymDanmark Brøndby

November - 2017
03.11 - 05.11 GymTræner 1 – TeamGym TeamGym Sjælland
04.11 DMT 2 Dobbelt Mini Trampolin Svendborg eller Odense (oplyses senere)
04.11 Power Series 2 - Niveau 1, 2 Tumbling Holstebro
04.11 Power Series 2 - Niveau 3 - Elite Tumbling Holstebro
04.11 DanCup 4 Trampolin Odense idrætshal
04.11 DM Hold Finale Kvindelig Idrætsgymnastik Aarhus
04.11 Hold DM finale Mandlig Idrætsgymnastik Aarhus
05.11 Grand Prix Redskabs dommerkursus Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense
07.11 Træneren som rollemodel Vi Bevæger - Tweens Kolding
10.11 - 12.11 NM TeamGym TeamGym Sverige
11.11 - 12.11 National Mesterskaber trin 4-6, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Frederiksberg, Hermes
11.11 DM Hold - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Viborg
18.11 - 19.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Espergærde
25.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev Hallerne
25.11 National Mesterskaber trin 7-9, hold Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg
26.11 DM Individuelt - U8-U14 Mandlig Idrætsgymnastik Greve
27.11 Moms i foreningen Udviklingsprojekter Hjemme hos dig selv / i foreningen

December - 2017
01.12 AGG Dommergebyr Internationale Konk. 2017 Æstetisk Gymnastik

Januar - 2018
13.01 Power Series 3 - Niveau 1, 2 Tumbling Svendborg
13.01 Power Series 3 - Niveau 3 - Elite Tumbling Svendborg
13.01 - 14.01 Region Østdanmark Mini og Senior Eliterækken Teamgym
13.01 AGG national stævne (13 eller 14 jan) Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
19.01 - 21.01 GymTræner 1 – Idrætsgymnastik Idrætsgymnastik Nærmere info følger
20.01 - 21.01 Region Østdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
20.01 JM & JM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Aalborg
20.01 JM & JM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Aalborg
21.01 Grand Prix dommerkursus, Klar-parat-start Grand Prix-Rytme Gymnastik Bolbro skole, Odense
27.01 - 28.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
27.01 - 28.01 Udtagelse til Junior NM TeamGym TeamGym

Februar - 2018
03.02 SM & SM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Allerød
03.02 - 04.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Eliteækken Teamgym
03.02 - 04.02 DM 1. runde alle rækker / 2 dagsstævne Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn
04.02 SM & SM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Allerød
24.02 Dancup 1 Trampolin Oplyses senere

Marts - 2018
03.03 ERSO Show Contest Kvalifikation Rope Skipping Oplyses senere
03.03 - 04.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
03.03 2-personers konkurrence Rope Skipping Oplyses senere
03.03 - 04.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
03.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Farum
04.03 SM Junior + Senior individuelt Rytmisk Sports Gymnastik Farum
10.03 - 11.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym
17.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn - DHG
17.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn - DHG
17.03 DanCup 2 Trampolin Oplyses senere
17.03 SM individuelt og gruppe - Rækker oplyses senere Rytmisk Sports Gymnastik Valbyhallen
18.03 Power Series 4 - Niveau 1, 2 Tumbling Odense
18.03 Power Series 4 - Niveau 3 - Elite Tumbling Odense
24.03 SM individuelt og gruppe - Rækker oplyses senere Rytmisk Sports Gymnastik Greve
24.03 - 25.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde TeamGym

April - 2018
07.04 - 08.04 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym
07.04 JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Esbjerg
07.04 JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Esbjerg
07.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Svinning Hallen
08.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Oplyses senere
08.04 Gymnasternes Dag på Sjælland Region Hovedstaden Gladsaxe
14.04 - 15.04 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym
14.04 DM Begynderrækkehold Rope Skipping Oplyses senere
20.04 - 22.04 Junior NM TeamGym TeamGym Finland
21.04 DM for hold Tumbling Oplyses senere
21.04 DM 2. runde Micro, Mono, Mini 8-10 Grand Prix-Rytme Gymnastik Randers
21.04 - 22.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym
21.04 - 22.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym
22.04 DM 2. runde mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Randers
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
28.04 - 29.04 DM U12, U14 og U17 Individuel & Synkron Trampolin Oplyses senere
28.04 DM 2. runde Pige, Tween, Junior, Seniorfri, Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Sorø
28.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym

Maj - 2018
05.05 Forbundsmesterskab, junior Tumbling Outrup Kultur og Idrætscenter
05.05 - 06.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
05.05 DM Individuelt (Individuel tilmelding her) Rytmisk Sports Gymnastik Tåstrup
05.05 DM Internationale rækker Rope Skipping Oplyses senere
05.05 - 06.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
06.05 DM Gruppe (gruppe tilmelding her) Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup
12.05 - 13.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
13.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Tåstrup
17.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Oplyses senere
18.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym
19.05 - 20.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde Teamgym
19.05 - 20.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Køge Bugt
26.05 DM Senior - Trampolin Trampolin Oplyses senere
26.05 DM Senior - Tumbling Tumbling Odense
26.05 - 27.05 DM - 2. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
26.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin
27.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde Teamgym

Juni - 2018
02.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen

Juli - 2018
14.07 - 20.07 EUROGYM GymDanmark Liège, Belgien

August - 2018
02.08 - 12.08 European Championships Idrætsgymnastik Glasgow - Scotland

September - 2018
16.09 - 21.09 Golden Age GymDanmark Pesaro Italien

Oktober - 2018
01.10 - 12.10 Youth Olympic Games GymDanmark Buenos Aires, Argentina
06.10 DanCup 3 Trampolin Oplyses senere
06.10 - 18.10 Youth Olympic Games 2018 Idrætsgymnastik Buenos Aires - Argentina
06.10 Power Series 1 - Niveau 1, 2 Tumbling Silkeborg
06.10 Power Series 1 - Niveau 3 - Elite Tumbling Silkeborg
15.10 - 21.10 EM TeamGym TeamGym Odivelas
25.10 - 03.11 World Championsips Idrætsgymnastik Doha - Quatar

November - 2018
03.11 DM U17 Hold Trampolin Oplyses senere
17.11 - 18.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Sorø
24.11 Power Series 2 - Niveau 1, 2 Tumbling Vejstrup
24.11 Power Series 2 - Niveau 3 - Elite Tumbling Vejstrup

December - 2018
01.12 DanCup 4 Trampolin Oplyses senere
08.12 DM Senior Hold Trampolin Oplyses senere

Januar - 2019
12.01 - 13.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
12.01 AGG national stævne Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
19.01 - 20.01 Region Østdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
26.01 - 27.01 Region Østdanmark Mini og Senior Eliterækken Teamgym
26.01 Power Series 3 Tumbling Odense V

Februar - 2019
02.02 DM 1. runde: mikro, mono, mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland
02.02 - 03.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Eliteækken Teamgym
03.02 DM 1. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland

Marts - 2019
02.03 - 03.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
09.03 - 10.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
09.03 SM Individuelt - mini, rekrut, pre-junior Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
10.03 SM - Grupper alle rækker Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
16.03 Power Series 4 Tumbling Oplyses senere
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
17.03 SM Individuelt Senior og Junior Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde Teamgym
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde Teamgym

April - 2019
06.04 JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jylland
06.04 JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jylland
06.04 DM for hold Tumbling Oplyses senere
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Oplyses senere
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
27.04 DM 2. runde Micro, Mono, Mini 8-10 Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn
28.04 DM 2. runde mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Fyn

Maj - 2019
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
04.05 Forbundsmesterskab, junior Tumbling Outrup Kultur og Idrætscenter
05.05 DM 2. runde Pige, Tween, Junior, Seniorfri, Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
11.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INDV. TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
12.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - GRP. TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
18.05 - 19.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde Teamgym
19.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Oplyses senere
25.05 DM Senior - Tumbling Tumbling Odense V
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 DM Senior - Trampolin Trampolin Oplyses senere
25.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde Teamgym
25.05 - 26.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Oplyses senere

Juni - 2019
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen

Juli - 2019
07.07 - 13.07 World Gymnaestrada Gymnastik For Alle Dornbirn, Østrig

Oktober - 2019
05.10 Power Series 1 Tumbling Silkeborg

November - 2019
23.11 Power series 2 Tumbling Svendborg

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Region Østdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
18.01 - 19.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Eliterækken Teamgym
25.01 - 26.01 Region Vestdanmark Mini og Senior Eliterækken Teamgym

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Region Østdanmark Mini og Senior Eliterækken Teamgym
29.02 - 01.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
29.02 - 01.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym

Marts - 2020
07.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
14.03 - 15.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
21.03 - 22.03 Forbundsmesterskaber mini 1. runde Teamgym
28.03 - 29.03 Forbundsmesterskaber junior 1. runde Teamgym

April - 2020
04.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
25.04 - 26.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
09.05 - 10.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
16.05 - 17.05 Forbundsmesterskaber junior 2. runde Teamgym
23.05 Forbundsmesterskaber senior 2. runde Teamgym
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan

Juni - 2020
06.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin